news

O nas

Historia

 • 2004

  Decyzja

  Heinrich i Till Jeske zakładają Vortex Energy w Niemczech. Firma zatrudnia 5 osób.

 • 2005

  Realizacja pierwszych parków wiatrowych

  Realizacja inwestycji Zodel II i Siersleben otwiera portfolio projektów wiatrowych.

 • 2006

  Nowy rynek

  Adam Pantkowski wspiera rozwój firmy na polskim rynku energetyki odnawialnej. Powstaje Vortex Energy Polska z siedzibą w Szczecinie.

 • 2010

  Wśród liderów rynku

  Dysponując mocą ponad 150 MW zrealizowanych projektów, Vortex Energy Polska zostaje jedną z trzech przodujących firm w polskiej branży energetyki odnawialnej. Vortex Energy profesjonalnie zarządza mocą 146 MW.

 • 2014

  Dobre rokowania na przyszłość

  Vortex Energy zrealizował pod klucz elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 310,9 MW. Profesjonalnie zarządza mocą 191 MW.

 • 2015-2016

  HANDEL ENERGIĄ ELEKTRYCZNĄ I ROZWÓJ PROJEKTÓW FOTOWOLTAICZNYCH

  Na przełomie roku 2015 Vortex Energy Polska otrzymała koncesję dostawcy usług bilansowania i handlu energią elektryczną w Polsce. Spółka wygrywa przetarg dla PGE w zakresie planowania i konstrukcji powierzchniowych instalacji fotowoltaicznych do 1 MW w 12 określonych lokalizacjach. Wygrana projektów solarnych w pierwszej aukcji URE na sprzedaż energii z odnawialnych źródeł energii (zastępujących system zielonych certyfikatów) daje światło do realizacji inwestycji.

 • 2017-2018

  KOLEJNE SUKCESY SOLARNE W POLSCE I ZMIANY ORGANIZACYJNE W GRUPIE

  W połowie 2017 roku siedem projektów solarnych wygrało kolejną aukcję na sprzedaż energii elektrycznej organizowaną przez URE, których realizacja zaplanowana jest w województwach zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, podlaskim i dolnośląskim. Zakończono budowę 5 parków solarnych: w Kraśniku Koszalińskim, Tułowicach (3 projekty) oraz w Piątku.

  Pod koniec 2018 roku Vortex powtórzył sukces z poprzednich aukcji – wygrana 5 kolejnych projektów solarnych.

  Vortex Energy Polska wygrywa konkurs „Twój biznes pod banderą sukcesu”, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

  W 2018 roku Vortex Energy Deutschland GmbH, w drodze sprzedaży, staje się częścią niemieckiego koncernu E.ON. Polska i belgijska aktywność Grupy nie stanowi przedmiotu transakcji – wciąż pozostaje skoncentrowana na rozwoju projektów OZE w Polsce i Belgii.

 • 2019

  PONAD 5,4 MW NOWYCH PROJEKTÓW SOLARNYCH W PORTFOLIO I WYGRANA 2 PROJEKTÓW WIATROWYCH W AUKCJI URE

  Z początkiem 2019 r. funkcję Prezesa Zarządu obejmuje mec. Maciej Pepliński, związany z Vortex Energy Polska od 2015 roku.

  Pod koniec czerwca ukończona zostaje budowa 6 elektrowni fotowoltaicznych w różnych częściach Polski, o łącznej mocy zainstalowanej 5,492 MW.

  Vortex Energy Polska odpowiadała za planowanie, rozwój i realizację tych inwestycji, a w przypadku trzech farm była również Generalnym Wykonawcą. Wszystkie farmy powstawały w tym samym czasie, ich budowa trwała zaledwie 3 miesięce (!).

  Pod koniec roku dwa projekty wiatrowe wygrywają aukcję na sprzedaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, organizowaną przez URE, co oznacza zielone światło dla budowy parków wiatrowych o łącznej mocy 32 MW. 

 • 2020

  ROZWÓJ PROJEKTÓW Z ZAKRESU ENERGETYKI ODNAWIALNEJ

  Dalszy rozwój projektów OZE. Rozpoczęcie budowy 12. farmy wiatrowej w portfolio Vortex Energy Polska. Udział w kolejnych aukcja organizowanych przez URE.

 • 2021

  KOLEJNE WYGRANE AUKCJE URE

  Vortex Energy Polska wygrywa aukcje URE z 2 projektami wiatrowymi i 9 fotowoltaicznymi.

 • 2022

  ZAKOŃCZENIE BUDOWY FARMY WIATROWEJ

  Oddanie do eksploatacji kolejnej farmy wiatrowej (o mocy 24,5 MW). Kolejny projekt fotowoltaiczny Vortex Energy wygrywa aukcję URE na sprzedaż energii elektrycznej.

 • 2023

  VORTEX ENERGY I VITOL ŁĄCZĄ SIŁY

  Vortex Energy staje się częścią grupy Vitol, zyskując partnera, dzięki któremu przyspieszy wzrost, skalę działalności oraz proces wspierania polskiej transformacji energetycznej.