Aktualności

Vortex Energy rozszerza portfolio elektrowni wiatrowych w Polsce.

Dzięki Bankowi Ochrony Środowiska już niedługo możliwe stanie się wybudowanie jedenastej farmy wiatrowej.

Aktualnie vortex energy pracuje pełną parą, by do końca roku wznieść w centrum Polski w sumie 11 instalacji o łącznej wydajności 30,3 MW i podłączyć je do sieci. Prowadzone działania dotyczą dwóch projektów „Jóźwin” i „Nieświastów”. Prace nad elektrownią „Jóźwin” prowadzone we współpracy z Max Bögl są już na finiszu. Farma znajduje się na terenie gmin Kleczew (8 turbin typu GE2,85) i Ślesin (1 turbina typu GE2,5), które blisko sąsiadują z obszarem aktualnych działań związanych z inwestycją „Nieświastów” – gminą Kazimierz Biskupi. Vortex energy dzięki owocnej pracy całego zespołu, w ramach projektu „Nieświastów” postawi dwie turbiny GE2,5 z wirnikami
o średnicy 120 m.

„Wyjątkowym wyzwaniem przy realizacji tej niewielkiej elektrowni było znalezienie banku gotowego przy aktualnych warunkach rynkowych wesprzeć inwestycję o tak małym zakresie. Po porażce pierwszej procedury finansowania byliśmy wdzięczni, że BOŚ Bank – przy silnym wsparciu ze strony BOŚ Eko Profit – zdecydował się wejść w nasz projekt na tak późnym etapie i pod dużą presją czasową. Dzięki temu poprowadzony wspólnie proces zakończył się sukcesem”, wyjaśnia dr Till Jeske, Dyrektor generalny vortex energy Holding AG.

Niewielka farma wiatrowa zostanie podłączona do stacji 110kV Jóźwin, zbudowanej przez vortex energy na zlecenie Future Energy Sp. z o.o. Wraz z operatorem sieci Energa Operator vortex stara się, by wszystkie instalacje zostały podłączone do końca roku 2015. Po uruchomieniu farmy, vortex energy będzie zajmował się jej eksploatacją oraz handlowym zarządzaniem Parkiem, a także jako koncesjonowane przedsiębiorstwo bilansowaniem handlowym oraz obrotem energią elektryczną, w tym także sprzedażą energii elektrycznej na potrzeby własne farm wiatrowych. Umożliwi to wzrost zainstalowanej mocy elektrowni wiatrowych wybudowanych przez vortex energy do ponad 340 MW. Wytworzone ponad 990 GWh ekologicznego prądu zasili corocznie 300 tyś. gospodarstw domowych i odciąży środowisko o 525 038 ton CO2.