Aktualności

Vortex energy realizuje w Polsce farmę wiatrową o łącznej mocy 42 megawatów.

Pierwszy etap budowy zakończono w rekordowym czasie

15 grudnia 2014r., Szczecin. Dostawca usług vortex energy sukcesem zakończył pierwszy etap budowy farmy wiatrowej o mocy 42 megawatów położonej w samym sercu Polski. Przedsiębiorstwo posiadające główną siedzibę w Kassel wykonało jako generalny wykonawca wszystkie dojazdy do farmy wiatrowej Radziejów, położyło kable i wylało fundamenty pod 21 elektrowni wiatrowych w przeciągu zaledwie trzech miesięcy.

„Cieszymy się z tak szybkiego ukończenia tych prac jeszcze przed nadejściem zimy“, mówi dr Till Jeske, Prezes Zarządu Grupy vortex energy. Następnym etapem jest budowa nowej stacji transformatorowej do transformacji, za pomocą której nastąpi doprowadzenie energii wiatrowej do sieci dystrybucyjnej, oraz koordynacja budowy 2-megawatowych turbin wiatrowych firmy Vestas V90.

Przeszkody pokonane

Uruchomienie farmy wiatrowej planowane jest na wiosnę 2015r. Inwestorem jest włoski koncern energetyczny ERG Renew. vortex energy przejmuje techniczne i handlowe zarządzanie farmą wiatrową. Usługodawca liczy na osiągnięcie rocznej produkcji w wysokości 130.000 megawatogodzin, która zaspokaja zapotrzebowanie na prąd 32.000 gospodarstw domowych. Zapewni to lokalizacja elektrowni, która charakteryzuje się stałą wydajnością i niskim efektem zacienienia.

„Budując w Polsce farmy wiatrowe należy spełnić wiele warunków technicznych, ekologicznych i prawnych“, wyjaśnia Adam Pantkowski, prezes polskiej spółki-córki vortex energy Polska. „Stąd też w sposób ukierunkowany poszukujemy kontaktu z urzędami i na życzenie udostępniamy odpowiednie opracowania i analizy. Dlatego udało się nam uzyskać pozwolenie na przyłączenie do sieci farmy wiatrowej Radziejów wbrew propozycji operatora sieci nie na rok 2018, lecz już na rok 2015.“

O vortex energy

vortex energy zostało założone w 2004r. i zatrudnia w chwili obecnej 60 pracowników w Kassel i Szczecinie (Polska). Przedsiębiorstwo specjalizuje się w planowaniu, realizacji i eksploatacji elektrowni wiatrowych i solarnych na terenie Niemiec i Polski. Z uwagi na swoje doświadczenie, wytrwałość i sposób działania oparty na współpracy vortex energy od 2010r. jest liderem na polskim rynku. Farma wiatrowa Radziejów jest drugą co do wielkości z dziewięciu farm wiatrowych, jakie vortex energy zbudowało w Polsce. Kolejne farmy wiatrowe o łącznej mocy 115 megawatów planuje się na rok 2015.

Do Grupy vortex energy należy poza spółkami vortex energy Deutschland GmbH i vortex energy Polska Sp. z o.o. także spółka cleanergybond® GmbH, oferująca innowacyjne koncepcje finansowania.