Aktualności

Vortex Energy i Max Bögl wspólnie budują w Polsce park wiatrowy o mocy 25MW

Park wiatrowy Jóźwin, składający się z dziewięciu elektrowni wiatrowych firmy GE o łącznej mocy 25,3 MW, zlokalizowany jest w samym sercu Polski, a wytworzona w nim energia odnawialna pozwoli na zasilenie blisko 20.000 gospodarstw domowych. Uruchomienie turbin wiatrowych planowane jest na koniec 2015 r., natomiast przewidywana roczna produkcja energii wytworzonej z siły wiatru wynieść ma 66 GWh, co pozwoli na uniknięcie emisji do atmosfery 22.000 ton CO2 w porównaniu do energii wytworzonej ze źródeł konwencjonalnych.

Realizacja parku wiatrowego odbędzie się w ramach kooperacji grup przedsiębiorstw vortex energy oraz Max Bögl International SE, którego główna siedziba mieści się w bawarskim mieście Sengenthal. Adam Pantkowski, odpowiedzialny za polski rynek projektów rozwijanych przez vortex energy, tak opisuje kooperację z Max Bögl: „Cieszymy się z owocnej współpracy. Park wiatrowy w Jóźwinie jest kolejnym, istotnym krokiem w rozwoju naszej firmy w branży wiatrowej.” Finansowanie inwestycji w kwocie 112 mln. zł zapewnił Alior Bank.

Park wiatrowy Jóźwin rozciąga się na terenie dwóch gmin – Kleczew, gdzie wybudowanych zostanie 8 elektrowni typu GE2,85 oraz gminę Ślesin, gdzie zlokalizowana jest 1 elektrownia typu GE2,5. Pierwszy etap budowy obejmujący wybudowanie dróg dojazdowych oraz fundamentów został już ukończony. Obecnie trwają prace montażowe turbin, których zakończenie planowane jest na koniec września tego roku.. vortex energy wykona również stację transformatorową 15kV/110 kV, za pośrednictwem której park wiatrowy zostanie przyłączony do sieci wysokiego napięcia 110 kV. Ustalony wspólnie z operatorem sieci Energa Operator termin dostarczenia energii do sieci przypada na koniec 2015 r.

Teren po byłej kopalni jest z jednej strony szczególnie atrakcyjny ze względu na potencjał wietrzności, z drugiej zaś panujące tam trudne warunki glebowe stanowiły nie lada wyzwanie dla inżynierów. Dzięki odpowiedniemu wzmocnieniu dna wykopu udało się jednak terminowo zapewnić odpowiednią stabilność fundamentów.

vortex energy w dalszym ciągu poszerza swoje kompetencje w zakresie energii wiatrowej. Po zakupieniu projektu zespół vortex energy doprowadził go do etapu gotowości do budowy, a następnie jako generalny wykonawca objął kompleksową realizację budowy łącznie   z wykonaniem infrastruktury elektrycznej. Po uruchomieniu turbin vortex energy będzie sprawował również techniczne oraz handlowe zarządzanie parkiem. Projekt w Jóźwinie jest ponadto pierwszym parkiem wiatrowym, przy którym vortex energy będzie miał możliwość zastosowania swoich nowych obszarów działalności: obrotu energią odnawialną oraz bilansowania.

Dr Till Jeske, CEO grupy vortex energy, tak ocenia perspektywy rozwoju na polskim rynku: „Polska odznacza się wyjątkowym potencjałem wiatrowym, a dzięki korzystnym formom wsparcia już wcześniej była atrakcyjnym miejscem dla inwestycji w zakresie energii wiatrowej. Jako podmiot działający aktywnie na polskim rynku od 2006 r. zaobserwowaliśmy kolosalny wzrost wydajności energii wiatrowej w kraju. Od początków naszej działalności zwiększył się on ponad dwudziestokrotnie. Zakładamy, że w przeciągu kolejnych pięciu lat zaopatrzenie w energię odnawialną osiągnie w Polsce poziom ponad 10 gigawatów.“

O firmie Vortex Energy

Vortex Energy została założona w 2004 r. i zatrudnia w chwili obecnej 60 pracowników w biurach w Kassel oraz w Szczecinie. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w planowaniu, realizacji i eksploatacji projektów parków wiatrowych oraz solarnych na terenie zarówno Niemiec jak i Polski. Od 2010 r. Vortex Energy należy do pierwszej trójki wiodących polskich przedsiębiorstw na rynku energii wiatrowej. Do chwili obecnej Vortex Energy zrealizował w Polsce i Niemczech 15 parków wiatrowych o łącznej mocy 310,9 megawatów, wśród których znajdują się również duże projekty obejmujące do 21 turbin. W lutym 2015 r. Vortex Energy uzyskała koncesję na obrót energią elektryczną, stając się tym samym profesjonalnym podmiotem świadczącym usługi w zakresie obrotu energią i bilansowania.

Do Grupy Vortex Energy należą poza spółkami Vortex Energy Polska Sp. z o.o. oraz Vortex Energy Deutschland GmbH i także spółka Cleanergybond® GmbH, oferująca innowacyjne koncepcje z zakresu finansowania projektów.

O firmie Max Bögl

Za założonym w 1929 r. przez Maxa Bögla przedsiębiorstwem z główną siedzibą w Neumarkt przemawia doświadczenie sięgające już ponad 85 lat. Z obrotem rocznym przekraczającym 1,6 mld Euro, a także 6.000 wysoko wykwalifikowanymi pracownikami zatrudnianymi na całym świecie, Max Bögl zalicza się do pierwszej piątki największych niemieckich przedsiębiorstw działających w branży budowlanej.

Prowadzona obecnie już przez trzecie pokolenie grupa jest również największym niemieckim przedsiębiorstwem budowlanym, pozostającym własnością prywatną.

Dzięki innowacjom wprowadzanym przez dziesięciolecia w stosowanych rozwiązaniach technicznych i organizacyjnych, Max Bögl konsekwentnie rozwinął się z podmiotu wykonującego prace stricte budowlane do przedsiębiorstwa świadczącego profesjonalne usługi technologiczne na skalę globalną.

Obecny profil działalności firmy obejmuje wszystkie dziedziny i aspekty współczesnego budownictwa. Nie tracąc z oczu swej kluczowej kompetencji, którą w dalszym ciągu pozostaje tradycyjne budownictwo, grupa Max Bögl pozostaje obecnie solidnym, godnym zaufania partnerem zarówno przy realizacji pojedynczych, ukierunkowanych usług, jak i kompleksowych rozwiązań – od planowania i finansowania przez realizację aż po eksploatację. Ponad 35 lokalizacji, miejsc produkcji oraz przedstawicielstw w kraju i zagranicą otwiera nowe rynki dla postępowych produktów a także stanowi solidne podwaliny dla międzynarodowego rozwoju firmy.

www.max-boegl.de

Alior Bank jest dynamicznie rozwijającym się bankiem uniwersalnym, liderem pod względem innowacyjności. Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 r. i od tego czasu systematycznie umacnia swoją pozycję rynkową dzięki ofercie nowatorskich produktów i usług, wyznaczających nowe standardy w polskiej bankowości. W grudniu 2013 r. Bank zawarł strategiczny alians z T-Mobile wiodącym operatorem telekomunikacyjnym o globalnym zasięgu. W efekcie, w maju 2014 r. uruchomiony został T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank – unikalny na skalę europejską projekt współpracy banku i firmy telekomunikacyjnej. Dzięki czemu klienci uzyskali dostęp do nowoczesnych produktów i rozwiązań łączących świat telekomunikacji i usług bankowych.

www.aliorbank.pl