Vortex Energy wbija pierwszą łopatę pod budowę farmy wiatrowej Gadegast

Vortex Energy wbija pierwszą łopatę pod budowę farmy wiatrowej Gadegast

Po trzech latach prac nad projektem ruszyły prace związane z budową ośmiu elektrowni wiatrowych w Saksonii-Anhalt

Zahna-Elster, kwiecień 2016 – Rozpoczęcie budowy fundamentów dla ośmiu elektrowni  wiatrowych zlokalizowanych w Gadegast w dzielnicy miasta Zahna-Elster to szczególny kamień milowy dla wszystkich zainteresowanych tym projektem. Pracowałyśmy przez trzy lata nad projektem, który ostatecznie został sprzedany dużemu niemieckiemu inwestorowi publicznemu. Realizowałyśmy budowę tej farmy wiatrowej  jako generalny wykonawca w okresie od kwietnia do września 2016. Po uruchomieniu farmy vortex energy zajmie się również  jej eksploatacją.

vortex energy opracowywało projekt od stanu tzw. „Greenfield”. Prace nad koncepcją rozpoczęły się w roku 2013, tuż po przeznaczeniu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla Anhalt-Bitterfeld Wittenberg terenów pod rozwój energetyki wiatrowej. Koncepcji towarzyszyły intensywne dyskusje i częściowy opór, ostatecznie jednak włodarze miasta Zahna-Elster zatwierdzili przedmiotową inwestycję. Po stworzeniu projektu i koncepcji oraz porozumieniu się z właścicielami gruntów i pokonaniu konkurencyjnych oferentów, vortex energy po trzyletnim etapie projektowym uzyskało nareszcie pozwolenie  na budowę ośmiu elektrowni wiatrowych wymagane przepisami niemieckiej ustawy o ochronie przed imisją.

Na terenie gminnym miasta Zahna-Elster zbudowane zostaną turbiny typu GE 2.75 MW o łącznej wysokości 200 m. Każda z turbin ma moc elektryczną 2,75 megawatów. Piasta położona będzie na wysokości 139 m, a średnica wirnika wyniesie 120 m. „Wybrane przez nas turbiny z klasy 3 MW są jakby szyte na miarę naszej inwestycji”, cieszy się Philipp Jeske, prezes spółki vortex energy Deutschland GmbH.

„Uruchomienie planowane jest na koniec września, następnie vortex energy zajmie się również eksploatacją elektrowni. Nasze cele to bycie stuprocentowo kompetentnym partnerem dla inwestorów, skuteczne przygotowanie farmy wiatrowej do wejścia na rynek przy zachowaniu wszelakich wymogów prawnych oraz realizowanie zadań eksploatatora elektrowni przez co najmniej dekadę. Wymaga to sporej dawki zaufania.”, podkreśla dr Florian Leuthold, COO w firmie vortex energy Holding AG.

Farma wiatrowa „Gadegast” o rocznej wydajności ok. 65 mln kilowatogodzin będzie dostarczała zielony prąd do 16 250 gospodarstw domowych. Wybudowane  elektrownie wiatrowe  umożliwią roczną oszczędność ponad 37 tys. ton CO2, pomniejszającą pulę produkcji tego gazu w Niemczech z nieodnawialnych surowców kopalnych. „Jest to kolejny ważny krok na drodze do wytwarzania energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych”, tłumaczy dr Till Jeske, założyciel oraz CEO Grupy vortex energy. „Generacja rozproszona stanowi dla nas klucz do przyszłości – chcielibyśmy mieć swój wkład w przełom energetyczny następujący w całej Europie”, stwierdza Jeske.